Výhody cvičení na TRX. Znáte je všechny?

Publikováno: 2. 8. 2016

TRX se stává vyhledávaným fitness nářadím. Návštěvníci wellness a fitness center preferují TRX před ostatními druhy cvičení. Trénink na TRX je pro ně zábavný a přináší úžasné výsledky.

Proč?

Velkým přínosem cvičení s TRX je, že s jediným kusem náčiní provedeme skutečně nekonečné množství cviků.  Vzhledem k tomu, že můžeme neustále upravovat zátěž nastavením polohy těla, je cvičení bezpečné a efektivní i pro lidi s různou úrovní tělesné kondice.

TRX je přenosné a přináší větší funkčnost než velké a drahé stroje, které stojí deseti tisíce až sta tisíce korun. Naše těžiště je umístěno přímo nad našimi boky podél středové osy těla.

Změna polohy těla posune naše těžiště, ale při běžných životních činnostech, zůstává v mezích našeho trupu. Tělo využívá při pohybu pro kontrolu těžiště sílu svalů.

S TRX můžete cvičit kdekoli

Kompaktní a lehký design TRX nám umožní využívat ho opravdu kdekoliv:

gym
areály pro tréninkové programy
field
na hřišti, před zápasem
home
doma nebo
v tělocvičně
hotel
při cestování v hotelovém pokoji

Techniky závěsného tréninku jsou určeny pro záměrné přemísťování našeho těžiště, což během každého cvičení aktivuje vnitřní svalstvo.

TRX pásy

Ať už provádíme TRX cviky jako Suspended Chest Press (závěsné stisknutí hrudníku), Row (veslování), Lunge (prudký výpad vpřed), Atomic Push-up (vztlak) nebo dokonce Biceps Curl (rotace bicepsů), naše celé tělo se zapojuje do stabilizování a vyrovnávání skutečně funkčním způsobem.

chyby na při cvičení

8 nejčastějších chyb při cvičení na TRX

Provádíte správně TRX cviky? Správná technika cvičení na TRX je velmi důležitá pro maximální účinnost tréninku. Jen díky správnému provádění cviku posilujete ty svaly, které jste měli v úmyslu procvičit.

Žádný komentář

Efektivní trénink celého těla

Závěsné cvičení rozvíjí tělesnou sílu pomocí funkčních pohybů a dynamických poloh, nikoli jen v lehu na zádech na zemi, jako zahrnuje většina tradičních cvičení na břišní svaly. Kromě toho nabízí řadu intenzivních pohybů zaměřených speciálně na břišní svaly.

Významné posilování těla je také spojeno se cviky na záda, ramena, hrudník, boky a nohy. Proto říkáme, že cvičení na TRX procvičuje stále celé tělo.

Integrované TRX cviky na jsou pohyby ve více rovinách

Závěsné cvičení poskytuje neomezené obměny v úhlu pohybu pro opravdu všechny cviky. TRX umožňuje, aby byly pohyby naplánovány v jakékoli rovině nebo i ve všech rovinách najednou.

Aby bylo dosaženo specifických funkčních cílů, mohou být funkční cvičební principy integrovány pomocí TRX do jednoho programového plánu každého cvičení:

running
vytrvalostní běh
golf
golfový úder
swimm
plavání
jump
skok vysoký
ball
hod míčem
baseball
údery pálkou
ski
běžkování
socker
kop do míče

Při sportu a každodenním cvičení se pohybujeme stále v mnoha rovinách. Závěsné cvičení nám umožňuje cvičit v těchto rovinách, stejně tak jak žijeme. Nevyžaduje od nás sednout si a trénovat v jedné rovině izolovaný sval.

Funkční trénink cviky

Co to je funkční trénink a jak mi pomůže?

Při funkčním tréninku připravujeme tělo na pohyby, které provádíme v běžném životě. To ovšem neznamená, že když vás někdo „pověsí“ na TRX, automaticky cvičíte funkční trénink.

Žádný komentář

TRX posune váš trénink na vyšší úroveň

Rozhlédneme-li se po většině fitcentrech, uvidíme stroje se sedadly, opěrkami a lavicemi. Sezení při cvičení snižuje příležitost cvičit svaly pro ovládání držení těla a jeho stabilitu, která se vyžaduje pro efektivní pohyb.

Izolované vs. integrované cvičení

Cvičením ve stoje nebo udržováním zapojení celého těla posilujeme stabilizační svalstvo těla. Zlepšené držení a sladění těla je přímý vedlejší produkt „přímých postojů“, které provádíme na TRX.

TRX pásy

Mnoho moderních cvičebních přístupů má svůj původ v osamocené kulturistické filozofii. Je důležité pochopit kvalitu i limity jak izolovaného, tak integrovaného cvičení.

Izolované cviky

Izolovaná cvičení jsou menší, jednorázové akce, které jsou cílené na jednotlivé skupiny svalů, často v jedné rovině pohybu.

Přestože mohou být pro rozvoj svalstva efektivní, jsou to většinou jednodušší pohyby s omezeným přínosem pro neuromuskulární rozvoj.

jak cvičit bench press

Izolované cvičení v jedné rovině pohybu

Za dva roky co cvičím s TRX na sobě cítím nesmírný pokrok

Nejvýraznější je u mě zpevnění středu těla a posílení dolních a horních končetin. Díky TRX už ani nevím, co je bolest zad.

Žádný komentář

Integrované cviky

Integrované cviky jsou intenzivní, navzájem propojené pohyby, často ve více rovinách, které spoléhají na koordinované úsilí.

Tento typ cvičení zvyšuje schopnost nervového systému efektivně koordinovat pohyb na vyšší úroveň a vystavět silnou motorickou formu, zvýšit stabilitu a funkční svalovou hmotu.

TRX posilovací systém

Integrované cviky zvýšují stabilitu a funkční svalovou hmotu

Integrováním několika rovin a svalových skupin přes více rovin pohybu, svalová hmota narůstá proporcionálně a rovnoměrně, což snižuje riziko zranění a zvyšuje výkonnost.

Ať je naším cílem rehabilitovat po zranění, zvyšovat celkovou kondici nebo vrcholově soutěžit, patří k tomu cvičení na TRX.

TRX umožňuje, aby se silový trénink vyskytoval v každém pohybu, kterému se lidské tělo přizpůsobí, zejména ve všech třech rovinách pohybu (frontální, sagitální/předozadní, transversální/příčné) současně.

Tradičním přístupem k organizování zátěžových cvičebních programů bylo rozdělit tělo podle hlavních svalových skupin (hrudník, záda, nohy) a cvičit je jednotlivě.

Toto je snadno stravitelný přístup, a pokud je prováděn správně, poskytne estetický nárůst svalů, který vyhledávají kulturisté.

TRX buduje silné jádro

Život a sport požadujte od našich těl mnohem víc než jen nehnutý postoj a protahování svalů na podstavci. Lidské tělo je uzpůsobeno k tomu, aby produkovalo pohyb. Za tímto účelem se snaží využít co nejvíce svalstva v souladu s cílem tuto činnost vytvořit co nejúčinněji a nejúčelněji.

Život po nás vyžaduje, abychom se volně pohybovaly prostorem, nikoli v rozmezí stroje nebo jiných restriktivních motorických forem.

Izolovaná cvičení jsou v rozporu s tím, jak bylo tělo uzpůsobeno k pohybu. Většina tradičních posilovacích programů silně prosazuje pohyb v sagitální/předozadní poloze.

cviky na břicho na doma

TRX umožňuje, aby se trénink vyskytoval v každém pohybu

To je programovací omyl, který propaguje motorickou formu v jedné rovině a neschopnost pohybovat se rovnoměrně efektivně ve všech směrech. V některých případech toto přináší dysfunkci kloubů, snížení rozpětí pohybu v dospělosti a zvýšení rizika zranění.

Pokud není tento přístup se zaměřením na svaly správně naplánován, může vést k posilovací nerovnováze, špatně vyvinutým spouštěcím formám a pohybové nedostatečnosti v netrénovaných rovinách pohybu.

Jak vznikl TRX systém aneb historie závěsného tréninku

TRX závěsný trénink je starý jen několik málo let. Víte, že původně bylo TRX vyvinuto pro vojenské účely a trénink armádních jednotek?

Žádný komentář

Tvůrci závěsného cvičení TRX vypracovali efektivní způsoby, jak vyučovat a postupovat ve cvičebním programu, abychom získali optimální výsledky za kratší dobu než s tradičními programy.

Další výhody cvičení s TRX popruhy

TRX šetří váš čas

Díky závěsnému cvičení s TRX minimalizujete čas přecházením od jednoho tréninkového stanoviště k jinému, pokud chcete procvičit různé tělesné partie.

Pevné CORE

nejlepší cviky na břicho

Pevné CORE je základ – při každém tréninku s TRX zapojujete své jádro (CORE). Jádro obsahuje pánev, ABS, záda a svaly hrudníku. Je to CORE, které stabilizuje vaše tělo, rovnováhu a pružnost.

Všechno, co děláte ve svém životě začíná jádrem. Skláníte se na zem pro pero, myjete auto nebo hrajete s dětmi košíkovou. Silné a stabilní jádro je důležité pro prevenci poranění, a to nejen v dolní části zad, ale v celém vašem těle.

Nekonečné množství cviků

závěsný posilovací systém levně

Redukcí vlastní tělesné hmotnosti a gravitace můžete přizpůsobit svou fyzickou zdatnost tak, že své tělo pouze přiblížíte nebo oddálíte od kotevního bodu.

Nemusíte nikam chodit pro jinou sadu činek nebo přidávat větší zátěž na fitness stroji, stačí jen změnit polohu chodidel. To vám umožní provádět stále náročný trénink, čímž minimalizuje čas strávený pro přepnutí vhodné váhy (zátěže).

Nejprodávanější modely TRX®

TRX® HOME Gym

TRX HOME Kit

  • přizpůsoben pro domácí použití a jednotlivce
  • zajišťuje efektivní trénink celého těla doma nebo na cestách
  • získáte postupy a 6x osobní video-trénink do vašeho PC, tabletu a mobilu ZDARMA

více informací

TRX® GO

TRX popruhy na cvičení

  • ideální pro sportovní kluby, dorost a juniorku
  • určen pro začátečníky (nejlevnější verze)
  • získáte cvičební postupy a plakát na zeď s 2x 20-minutovým tréninkem ZDARMA

více informací

Funkční trénink ve 3D

funkční trénink
Tradiční posilovací cviky se provádí v pohybu vpřed, vzad, tlaky, tahání a většinou vsedě. Příkladem je např. bench press, tlaky v sedě, dřepy s nakládací činkou.

Žádný z těchto cviků nepracuje s vašim jádrem – chybí rotace, která je velmi důležitá pro správné fungování našeho těla.

Pohybujeme se v našem každodenním životě jen dopředu a dozadu? Odpověď je NE!

Provádíme pohyby vlevo, vpravo, dopředu, dozadu, diagonálně atd. Nemyslíte, že bychom měli trénovat náš organismus stejně? To je přesně důvod, proč TRX pomáhá předcházet zraněním.

Při cvičení s TRX se můžete pohybovat v několika rovinách prostřednictvím různých cvičení. Vybudujete si silné a stabilní jádro a snížíte tak šanci možného zranění.

Kde se cvičí TRX?

Pokud si chcete vyzkoušet hodiny cvičení na TRX, zkuste najít vhodné fitness centrum ve vaší lokalitě. Oblíbené lokality: TRX Praha, TRX Zlín, TRX Brno nebo fitness pro ženy Praha.

Závěrem

posilovací cviky na břicho

Život po nás vyžaduje, abychom se volně pohybovaly prostorem

Se závěsným systémem TRX můžeme provádět celkové posilování těla, cviky na pružnost a sílu po dobu 30 minut nebo i méně. Posilování svalů je v podstatě schopnost vytvářet a ovládat sílu. Efektivní posilovací cvičení vytváří sval, ale je také náročné na rovnováhu a koordinaci.

Závěsné cvičení je efektivní posilovací metoda, protože po nás vyžaduje vytvářet sílu a zvládat tuto sílu v dynamickém a proměnlivém prostředí pomocí integrace veškerého podpůrného svalstva zapojeného do pohybu, nikoli jen do prvotní hybné síly.

Každý pohyb na TRX je pro tělo náročný z hlediska stability i přímých sil, což se potom přenáší do vyšší výkonnosti při sportu i v životě.

Cviky na celé tělo

TRX cviky – Jak za 30 minut posílit celé tělo a zlepšit fyzičku

Je možné za 30 minut procvičit svaly celého těla a zvýšit svou fyzickou kondici? Na TRX ano! Vyzkoušejte tréninkový plán, který vám pomůže posílit celé tělo. A navíc vás to bude bavit.

Žádný komentář

Zakladatel prvního webu o závěsném tréninku v ČR. Od roku 2011 publikuje články o TRX a funkčním tréninku, které měsíčně inspirují tisíce čtenářů.  UX designer na volné noze, fitness nadšenec. Spolupracuje s 3D FITNESS a vzdělává se v 3D FITNESS Academy.

Výhody cvičení na TRX. Znáte je všechny?
4.7 (93.33%) 9 hlasů s

30 minutový TRX trénink

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti
pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.
A navíc tě bude bavit.

Tvůj e-mail je v bezpečí. Nezasíláme spam.

Pošlete odkaz na článek přátelům