Je možné za 30 minut procvičit svaly celého těla a zvýšit svou fyzickou kondici? Na TRX ano! Vyzkoušejte tréninkový plán, který vám pomůže posílit celé…
Fyzické pohyby jsou nezbytnou součástí každodenního života. Naše tělo neustále zatěžují v každém směru. Vpřed, vzad, do strany, rotačně, v synchronizovaném a sekvenčním pořadí.
Stejně tak tomu je při cvičení na TRX.
Obsah článku:
Při cvičení na TRX využíváme při každém pohybu celé tělo jako koordinovaný celek. Tím zároveň zlepšujeme stabilitu, pružnost a koordinaci.
Jen díky správnému provádění cviku posilujeme ty svaly, které jsme měli v úmyslu procvičit.
Správná technika cvičení na TRX je velmi důležitá, proto se nevyplácí ji podceňovat. Toto obecně platí při jakémkoli tréninku. Kromě zlepšení výkonu (rychlejší hod, odpal, běh) slouží kvalitní trénink jako ochrana organismu před zraněním.
Ať už cvičíme v posilovně s činkami nebo doma na TRX. Jaké jsou nejčastější chyby při posilování na závěsném systému TRX? (může být i jiný závěsný systém, např. oblíbené levnější kopie).
První chybou je samotný začátek TRX tréninku, kdy je třeba určit správnou polohu těla tak, aby samotné TRX cvičení probíhalo plynule.
Správné techniky dosáhneme kontrolovaným pohybem. Při trhavých pohybech hrozí zranění zejména zádových svalů.
Najděte správnou polohu těla a postoj nohou • foto: TRXsystem.cz
Druhou chybou je ukončení TRX cviku. Redukcí vlastní tělesné hmotnosti a gravitace přizpůsobte fyzickou zátěž.
Pokud již nemáte dostatek síly na plynulé dokončení TRX opakování, oddalte své tělo a chodidla od bodu ukotvení TRX. Sníží se úhel mezi tělem a zemí. Tím se zmenší zátěž. Několik posledních opakování v sérii vám umožní provádět stále náročný trénink.
Zmenšete fyzickou zátěž v průběhu cvičení • foto: TRXsystem.cz
Velkým přínosem cvičení s TRX je, že s jediným kusem náčiní, které je možné uchytit kdekoli, můžeme provádět skutečně nekonečné množství cviků.
TRX popruhy by při provádění cvičení měly být neustále napnuté. Povolené a prověšené popruhy snižují náročnost pohybu a TRX trénink není tak účinný.
Nedostatečně napnuté popruhy • foto: TRXsystem.cz
Další chyba se projevuje převážně u provádění tlaků na hrudník (TRX Chest Press). Při zavěšení do TRX máme ruce příliž nízko a dotýkáme se svými pažemi TRX popruhů.
Toto nám navozuje pocit vetší stability a během cvičení se TRX popruhy odírají o naše paže.
Chyba při odírání TRX popruhů o vaše paže • foto: TRXsystem.cz
Při provádění cviku udržujte popruhy napnuté a vyvíjejte rovnoměrný tlak na TRX smyčku tak, aby nedocházelo k prokluzování popruhů.
Prokluzování popruhů v bezpečnostní TRX smyčce • foto: TRXsystem.cz
Nevíte, jak správně spojit TRX madla pro cviky jednou rukou? Ukážeme si protočení madel pro cviky jednoruč a jeho využití u konkrétních TRX cviků.
Při cvičení se snažte držet své tělo v rovině a využívejte princip prkna. Vaše tělo se musí pohybovat jako prkno. Žádné prohýbání páteře. Tím dosáhnete maximální účinnosti cviků na TRX.
Držte své tělo v rovině • TRXsystem.cz
Žlutě vyšívané značky na TRX popruzích slouží jako vodítko pro správné nastavení délky TRX. Cviky často vyžadují jinou délku popruhů.
Některé cviky jsou nejvíce efektivní při maximální délce popruhů (tzv: LONG = maximální délka TRX). Pro jiné cviky je vhodné zvolit kratší nastavení (tzv: MID LENGHT = dvojitá žlutá značka) nebo krátké TRX (SHORT = jedna vyšitá značka).
Vyšívané značky pomáhají udržovat TRX popruhy v rovnováze • foto: TRXsystem.cz
Délka TRX se může lišit i v závislosti na výšce cvičence. Žluté značky by měly být na obou popruzích v rovině. Tím vám pomohou udržovat popruhy rovnoměrně napnuté.
Certifikovaný TRX® trenér a TRX® Training Ambassador, který se od roku 2011 věnuje funkčnímu tréninku a sdílí tipy, jak zůstat fit bez nutnosti zvedat činky těžší než vlastní tělo. Jako freelance UX designér hledá funkční řešení nejen ve sportu, ale i v digitálním světě. Spolupracuje s 3D FITNESS a neustále se vzdělává v rámci 3D FITNESS Academy.