Nejlepší cvik na břicho je sklapovačka? Není, je jedním z nejhorších!

Publikováno: 19. 8. 2015

Čím dál častěji diskutované téma, o které se vedou velké rozepře.

Každý, kdo se někdy zúčastnil nějakého fitness cvičení nebo hodiny tělocviku si určitě vyslechl spoustu rad a tipů, který cvik na břicho je ten „TOP“.

Po kterém bude mít ty největší buchty na břiše, u kterého nejvíce pálí tuky atd… A každý má oblíbený alespoň jeden cvik, kterým trápí svoje břišáky.

Jak se říká – sto lidí, sto chutí

Fitness výzva 21 dní
  1. Opravdu ale potřebujeme pálení břišních svalů nebo „pekáč buchet“?
  2. Je přednější vzhled před funkčností břišních svalů?

Pokud jste na obě otázky odpověděli „NE“, tento článek je právě pro vás.

Sestavili jseme žebříček 10 cviků na břicho.

 

s využitím TRX, či bez něj. Podle toho, jak to vidíme my. Nikomu nenutíme, že náš názor je jediný správný, ale některé z vás to třeba inspiruje ve změně tréninku nebo v myšlení o tom, jak cvičit.

Poznámka:

Nejhorším cvikem na břicho je sklapovačka nebo sed-leh

Při cyklickém stále se opakujícím pohybu páteře, kdy je ohýbána, dochází k příliš velkému tlaku na páteř. Tím se zvyšuje riziko výskytu výhřezu meziobratlové ploténky.

Taky jste po sklapovačkách na základní škole více cítili krční páteř a záda,  než břicho? Tak to je přesně ono…

10. TRX Sit-up

Klasika ještě z dob, kdy se při sed-lehu nárty dávaly pod žebřiny. Kromě toho, že cvik málokdo technicky a silově zvládne, je téměř k ničemu. V naprosté většině při jeho cvičení zapojíme svaly dolních končetin, břicho tak stejně neprocvičíme.

A když už ano, kolikrát v životě tento pohyb využijete?

9. TRX Leg raise

Podobně jako u předchozího cviku je tento cvik poměrně dost silově náročný na jeho perfektní zvládnutí a ve velké míře se zapojují ohybače kyčlí. Jestliže ovšem dokážete udržet bederní páteř a zároveň i pánev ve správné poloze, s chutí jej cvičte.

Cviky na celé tělo

TRX cviky – Jak za 30 minut posílit celé tělo a zlepšit fyzičku

Je možné za 30 minut procvičit svaly celého těla a zvýšit svou fyzickou kondici? Na TRX ano! Vyzkoušejte tréninkový plán, který vám pomůže posílit celé tělo. A navíc vás to bude bavit.

Žádný komentář

8. Rotace s medicinbalem v sedě

Rotace s medicimbálem

Velmi rozšířený a oblíbený cvik. Na procvičení šikmých břišních svalů je to bez diskuze velmi vhodný cvik. Ovšem jen za předpokladu, že jsme na něj technicky a silově připraveni.

Jestliže na něj nemáme dostatečně silné břicho, přetížíme bederní část páteře a nadměrně aktivujeme přímý sval stehenní společně s ohybačem kyčlí, což při cvičení břicha určitě nechceme.

7. Plank

TRX Plank

Kurz osobní trenér Praha

Na pohled velmi jednoduchý cvik, ale opak je pravdou.

Ať už na předloktích (podpor) nebo na dlaních (vzpor), pokud si nejste jistí jeho provedením, nechte si poradit od trenéra.

Až po zvládnutí tohoto základního „prkna“ teprve můžete přejít k dalším cvikům.

6. TRX Crunch

Vychází ze zvládnutí předchozího cviku. Při cvičení na TRX jde o takovou „klasiku“, kterou nic nezkazíte a poměrně dobře procvičíte celou abdominální oblast.

5. TRX Pike

TRX Pike

Podobně jako u předchozího cviku. U pike-u navíc zapojíme i svaly z oblasti ramenního pletence. Výborné cvičení pro gymnasty, při nácviku stoje na rukou.

tabata cvičení video

Tabata – intervalový trénink pro spalování tuků

Tabata je efektivní metoda intervalového tréninku, při kterém se zvyšuje fyzická kondice a síla zároveň. Cvičení Tabata je vhodné pro hubnutí a spalování tuků.

Žádný komentář

4. TRX Side plank with rotation

Úžasný, ale nesmírně obtížný cvik na procvičení šikmých břišních svalů a rotátorů páteře. Pokud si na něj troufáte a zvládnete ho, z chutí do něj!

3. TRX Pendulum

Další z řady výborných TRX cviků na posílení jádra těla. Díky zastavení v základní pozici po předchozím pohybu do strany jsme nuceni aktivovat hluboké stabilizační svaly a tím procvičit i ty svaly, které jsou v posilovně často opomíjeny.

jak zhubnout přes břicho

Všechno je to přesně naopak! S jídlem i pohybem

Jak souvisí hlad s hormony? Proč jsou vajíčka se slaninou lepší než celozrnný rohlík? A co je dnes ještě vůbec jídlo? Nemusíš hladovět a počítat kalorie. Stačí znát principy spalování tuků.

Žádný komentář

2. Vznosy na hrazdě

Jeden z nejúčinnějších cviků na posílení břišních svalů. Klade nároky nejen na sílu břišních svalů, ale i na zdatnost a flexibilitu horních i dolních končetin. Kdo správně cvičí vznosy na hrazdě, může říct, že umí cvičit.

1. TRX Standing roll out

Absolutní vítěz ze všech cviků na břišní svalstvo s TRX.
Funkční trénink na max

Při správném provedení zapojíme téměř všech 32 svalů, které se podílí na funkci našeho jádra (core).

Procvičíme i prsní svalstvo a jestliže zvládneme cvičit ve velkém úhlu, získáme tím pevné a hlavně funkční břicho.

Další možnost, jak efektivně posílit břicho a celý střed těla jsou unilaterální cviky.
O těch ale zase příště.

Závěr

Pamatujte! U posilování (nejen) břicha není důležitá kvantita, ale KVALITA!

Zakladatel prvního webu o TRX závěsném tréninku v ČR. Od roku 2011 publikuje články o TRX a funkčním tréninku, které měsíčně inspirují tisíce čtenářů.  UX designer na volné noze, fitness nadšenec. Spolupracuje s 3D FITNESS a vzdělává se v 3D FITNESS Academy.

Tohle už jste četli?

Nejlepší cvik na břicho je sklapovačka? Není, je jedním z nejhorších!
5 (99.53%) 43 hlasů s

30 minutový TRX trénink

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti
pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.
A navíc tě bude bavit.

Tvůj e-mail je v bezpečí. Nezasíláme spam.