Nejlepší cvik na břicho je sklapovačka? Bohužel je jedním z nejhorších!

Hledáte nejlepší cviky na břicho nebo návod, jak zhubnout a vybudovat si ploché břicho? Čím dál častěji diskutované téma, o které se vedou velké rozepře.  Každý, kdo se někdy zúčastnil nějakého fitness cvičení nebo hodiny tělocviku si určitě vyslechl spoustu rad a tipů, který cvik na břicho je ten „TOP“.

Po kterém bude mít ty největší buchty na břiše, u kterého nejvíce pálí tuky atd… A každý má oblíbený alespoň jeden cvik, kterým trápí svoje břišáky.

Jak se říká – sto lidí, sto chutí

 1. Opravdu ale potřebujeme pálení břišních svalů nebo „pekáč buchet“?
 2. Je přednější vzhled před funkčností břišních svalů?

Pokud jste na obě otázky odpověděli „NE“, tento článek je právě pro vás. Sestavili jsme žebříček 10 nejúčinnějších cviků na břicho. Podle toho, jak to vidíme my.

Nikomu nenutíme, že náš názor je jediný správný, ale některé z vás to třeba inspiruje ve změně tréninku nebo v myšlení o tom, jak cvičit správně břicho. Většinu cviků můžete provádět jak posilovně, tak doma. Jedná se seznam cviků na břicho pro muže i ženy.

Nejhorším cvikem na břicho je sed-leh

Nejprve začneme tím nejpopulárnějším a údajně nejlepším cvikem na břicho. Sed-leh nebo také sklapovačka. Okolo tohoto cviku koluje spousta mýtů a někdy mohou být součástí různých workoutů a výzev, když hledáte návod,  jak nejrychleji zhubnout břicho.

sedy lehy bolest zad

Jak správně dělat sedy lehy? Nedělat je vůbec 🙂

REALITA: Jak trénovat sedy lehy a necítit bolest zad?

Moc dobře to nejde. Při cyklickém stále se opakujícím pohybu páteře, kdy je ohýbána, dochází k příliš velkému tlaku na páteř. Tím se zvyšuje riziko výskytu výhřezu meziobratlové ploténky. Sedy lehy a bolest zad – taky jste po sklapovačkách na základní škole více cítili krční páteř a záda,  než břicho? Tak to je přesně ono…

Americká armáda začala vyřazovat sklapovačky z požadavků fyzické zdatnosti pro přijetí a testování u některých svých vybraných jednotek. Statistiky amerických námořních jednotek (NAVY SEALS) přisuzují sedům lehům na 56% zranění zad. [zdroj]

O tomto problému napsal např. britský Daily Mail článek: “Škodí vám sklapovačky? Tento cvik na břicho je zastaralý a je klíčem k bolesti a zranění spodní části zad, měl by být nahrazen plankem”.

Bohužel většina cviků na břicho v dnešních posilovnách, fitness centrech a ve školách je stále o sklapovačkách. A to nemluvíme o sociálních sítích, kde probíhají dokonce soutěže typu “sklapovačky na zhubnutí – 30 denní výzva na pekáč buchet”. Auu.

sedy lehy bolest zad

Existuje mnoho zdravějších a účinných cviků na břicho, díky kterým můžete docílit i vysněného “pekáče buchet”. Zde je naše hodnocení populárních cviků na břicho. Ať už s využitím TRX, jiného závěsného systému na cvičení či bez něj.

TRX = nejoblíbenější fitness nářadí na světě

Efektivní a zábavné cvičení, které přináší úžasné výsledky.

TRX HOME Kit

Nejoblíbenější fitness nářadí s osobním video-trenérem

Efektivní a zábavné cvičení, které přináší úžasné výsledky.

TRX HOME Kit
 • Můžete cvičit kdekoli
 • Nekonečné množství cviků (300+)
 • Maximální výsledky v minimálním čase

 10 TOP cviků na břicho pod drobnohledem:

10. TRX Sit-up

Klasika ještě z dob, kdy se při sed-lehu nárty dávaly pod žebřiny. Kromě toho, že cvik málokdo technicky a silově zvládne, je téměř k ničemu. V naprosté většině při jeho cvičení zapojíme svaly dolních končetin, břicho tak stejně neprocvičíme.

A když už ano, kolikrát v životě tento pohyb využijete?

9. TRX Leg raise

Podobně jako u předchozího cviku na břicho je tento cvik poměrně dost silově náročný na jeho perfektní zvládnutí a ve velké míře se zapojují ohybače kyčlí. Jestliže ovšem dokážete udržet bederní páteř a zároveň i pánev ve správné poloze, s chutí jej cvičte.

Cviky na celé tělo

TRX cviky – Jak za 30 minut posílit celé tělo a zlepšit fyzičku

Je možné za 30 minut procvičit svaly celého těla a zvýšit svou fyzickou kondici? Na TRX ano! Vyzkoušejte tréninkový plán, který vám pomůže posílit celé tělo. A navíc vás to bude bavit.

8. Rotace s medicinbalem v sedě

Rotace s medicimbálem

Velmi rozšířený a oblíbený cvik na břicho v posilovně. Na procvičení šikmých břišních svalů je to bez diskuze velmi vhodný cvik. Ovšem jen za předpokladu, že jsme na něj technicky a silově připraveni.

Jestliže na něj nemáme dostatečně silné břicho, přetížíme bederní část páteře a nadměrně aktivujeme přímý sval stehenní společně s ohybačem kyčlí, což při cvičení břicha určitě nechceme.

7. Plank

Plank cvičení

Cvik plank, někdy nazýván také jako prkno

Cvičení plank (nazýván též prkno) je na pohled velmi jednoduchý cvik na břicho a boky. Opak je pravdou.

Ať už na předloktích (podpor) nebo na dlaních (vzpor) – pokud si nejste jistí jeho provedením, nechte si poradit od osobního trenéra.

Až po zvládnutí tohoto základního „prkna“ teprve můžete přejít k dalším cvikům.

6. TRX Crunch

Vychází ze zvládnutí předchozího cviku. Při cvičení na TRX nebo závěsném systému jde o takovou „klasiku“, kterou nic nezkazíte a poměrně dobře procvičíte celou abdominální oblast.

5. TRX Pike

TRX Pike

Podobně jako u předchozího cviku. U pike-u navíc zapojíme i svaly z oblasti ramenního pletence. Výborné cvičení pro gymnasty, při nácviku stoje na rukou.

TRX popruhy na cvičení

Výhody cvičení na TRX. Znáte je všechny?

Velkým přínosem cvičení s TRX je, že s jediným kusem náčiní, které je možné uchytit kdekoli, můžeme provádět skutečně nekonečné množství cviků.

4. TRX Side plank with rotation

Úžasný, ale nesmírně obtížný cvik na procvičení šikmých břišních svalů a rotátorů páteře. Pokud si na něj troufáte a zvládnete ho, z chutí do něj!

3. TRX Pendulum

Další z řady výborných cviků na posílení jádra těla (cviky na posílení CORE). Díky zastavení v základní pozici po předchozím pohybu do strany jsme nuceni aktivovat hluboké stabilizační svaly a tím procvičit i ty svaly, které jsou v posilovně často opomíjeny.

jak zhubnout přes břicho

Všechno je to přesně naopak! S jídlem i pohybem

Jak souvisí hlad s hormony? Proč jsou vajíčka se slaninou lepší než celozrnný rohlík? A co je dnes ještě vůbec jídlo? Nemusíš hladovět a počítat kalorie. Stačí znát principy spalování tuků.

2. Vznosy na hrazdě

Jeden z nejúčinnějších cviků na posílení břišních svalů. Klade nároky nejen na sílu břišních svalů, ale i na zdatnost a flexibilitu horních i dolních končetin. Kdo správně cvičí vznosy na hrazdě, může říct, že umí cvičit.

1. TRX Standing roll out

nejlepší cvik an břicho
Absolutní vítěz ze všech cviků na břišní svalstvo (s TRX).

Při správném provedení zapojíme téměř všech 32 svalů, které se podílí na funkci našeho jádra (core).

Procvičíme i prsní svalstvo a jestliže zvládneme cvičit ve velkém úhlu, získáme tím pevné a hlavně funkční břicho pevné a hlavně funkční břicho. Další možnost, jak efektivně posílit břicho a celý střed těla jsou unilaterální cviky. O těch ale zase příště.

Zábavný, rychlý a efektivní trénink. Už máte své vlastní TRX?

Konec drahých a přeplněných posiloven! Díky TRX můžete zdokonalovat svou postavu kdykoliv a kdekoliv.

TRX® HOME Gym

TRX popruhy na cvičení
 • přizpůsoben pro domácí použití a jednotlivce
 • zajišťuje efektivní trénink celého těla doma nebo na cestách
 • + 6x tréninkový plán online zdarma a roční předplatné TRX mobilní aplikace

TRX® PRO Kit

TRX pásy na cvičení
 • přizpůsoben do fitness center a ke komerčnímu využití
 • nejodolnější z celé série TRX s více možnostmi uchycení
 • + postupy a on-line výuková videa určená pro TRX instruktory ZDARMA

TRX® Move

TRX move závěsný systém
 • vhodný pro začátečníky – nejlevnější model
 • pro všechny věkové a fitness kategorie i jakýkoliv cíl
 • 3 tréninková videa ke stažení zdarma + plakát se cviky v 7 jazycích

Nemáte doma TRX?

Vyzkoušejte si hodiny cvičení na TRX – najděte si vhodné fitness centrum ve vaší lokalitě.

Oblíbené lokality:

Závěr

Pamatujte! U posilování (nejen) břicha není důležitá kvantita, ale KVALITA!

Chcete cvičit zdravě a mít výsledky? Zkuste funkční trénink.

30 minutový TRX trénink

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti
pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.
A navíc tě bude bavit.

Tvůj e-mail je v bezpečí. Nezasíláme spam.

Pošlete odkaz na článek přátelům