TRX trénink a jeho využití v bojových sportech

       

💪Získej postavu svů

pouze s TRX závěsným systémem
TRX cvičení online
Už nikdy se nebudeš muset spoléhat na posilovnu nebo módní diety!

Získej kompletní cvičební programy pro transformaci svého těla, využívající pouze závěsný systém TRX.

Není třeba žádných zkušeností. Žádný věkový limit tě nezastaví. Trénuj kdykoliv a kdekoliv.

Získej okamžitý přístup

Unikátní TRX cvičení, který jinde nenajdeš! Sami jsme jich vyzkoušeli desítky od Youtube po Instagram.

Fyzická příprava je pro efektivní trénink bojových sportů naprosto nepostradatelnou součástí. Sportovec při soutěži nebo člověk při reálné sebeobranné situaci na ulici musí být schopen vyvinout nejen maximální rychlost, ale také maximální sílu.

To vše musí ještě aplikovat v řádech několika minut – někdy i desítek.

Jak pálit a neukládat tuk
Jak pálit a neukládat tuk
Je tedy potřeba být komplexně připraven a mít fyzickou přípravu zaměřenu na sílu, rychlost a vytrvalost najednou.

Proto je specifická fyzická příprava „bojovníků“ zaměřena především na trénink tzv. silové vytrvalosti.

V reálném boji je třeba zapojovat většinu svalových skupin najednou.

Silová vytrvalost vs. izolované cviky na strojích

Kardio přímo souvisí s naší schopností výkonu. Přestávky při reálném boji nejsou. Při silovém trojboji je situace zcela jiná, než při boji, který trvá několik minut a je třeba podávat stále maximální výkon.

TRX trénink v MMA
TRX cviky jsou intenzivní, navzájem propojené pohyby • foto: www.mixedmartialarts.com

Lidé, kteří se specializují na maximální výkon bez časového limitu, mají zpravidla v boji silné začátky, souboj pokračuje a už po půl minutě intenzivního boje začíná být znát, kdo zařazuje do svého tréninku i kardio přípravu.

Po první minutě je tento rozdíl ještě znatelnější a po dvou minutách, kdy člověk se silným startem chytá dech, tak jeho soupeř stále bojuje ve vysokém tempu, jako stroj. To může být zásadním limitem pro výsledek reálného boje.

Samozřejmě, že při sportovních zápasech je situace zcela jiná, protože závodníci si musí rozvrhnout síly na dané počty kol, ale při boji na ulici se zpravidla bojuje na 100% hned od prvního kontaktu.

Výhody TRX tréninku

TRX umožňuje přesně tyto aspekty rozvíjet. Člověk je stále v pohybu a se zátěží nejen svalovou, ale i značnou kardio zátěží = to zvyšuje celkový výkon / vs. / sedící lidé na strojích (celé dny v práci sedí a na tréninku si opět sednou nebo lehnou).

TRX MMA
Profesionální UFC bojovník Brian Stann • foto: www.trxtraining.com

Necvičíme sílu jednotlivých svalů, ale sílu pohybů, které budeme v boji potřebovat. U těch se vždy zapojují celé skupiny svalů od nohou přes záda, břicho až po ruce a ne tedy např. pouze izolovaný biceps.

Sílu pohybu je nutné cvičit i z důvodu určité mentální přípravy.

Pokud člověk není zvyklý používat koordinovaně celé tělo zároveň, ale je zvyklý se soustředit například na tlak rukou a přitom není podvědomě zvyklý mít zpevněná záda a být opřený o nohy, tak může mít v boji zásadní problém i se slabším soupeřem.

Naopak bojovník, který tento pocit „kompaktnosti“ celého těla nacvičený má, ten dokáže vyvinout z celého těla daleko větší sílu, nežli jeho protivník, který například na izolovaný cvik zvedne o mnoho kilo víc.

Funkční síla, uplatnitelná v boji, se ukrývá především v břiše, zádech a nohou.

Simulace pohybů v boji na TRX

Na TRX lze cvičit pohyby, které přesně odpovídají pohybům technik, které v boji používáme. Můžeme proto rozvíjet daleko efektivněji dynamiku všech typů úderů, kopů, ale i například pozic pro boj na zemi.

Nikdy nelze rovnoměrně trénovat sílu, rychlost a vytrvalost. TRX nabízí tak širokou škálu cviků, že lze trénink zaměřit na jakýkoli z těchto aspektů a zároveň budou procvičovány i ostatní dva – opět díky komplexní zátěži ke zpevnění celého těla.


Rozvoj dynamiky různých typů úderů, kopů a pozic pro boj na zemi • video: 3DFITNESS.cz

Volba obtížnosti cviku + náklon těla = nám umožňuje zvolit si, zda chceme zařadit do našeho tréninku spíš maximální sílu, rychlost nebo vytrvalost. A na to vše není potřeba mnoho strojů, ale jeden závěsný systém, který nám tyto komplexní tréninkové možnosti umožní.

Jak zpevnit střed těla? TRX cviky na břicho a CORE

Jádro – CORE

Cvičení na TRX prověří „jádro“ těla, tedy oblast břicha, boků a bederní části páteře. Cvičení vrchních struktur břišních svalů přináší spolu s dietou prorýsovaný vzhled, ale TRX se kromě toho zaměřuje zároveň i na funkční vnitřní struktury svalů, které tvoří skutečné opěrné body pro držení těla a jeho skutečnou sílu.

Randy Duane Couture
Randy Couture, světová špička UFC a filmová hvězda THE EXPENDABLES

Jakmile v boji nemá člověk oblast CORE pevnou, lehce se dostává do záklonů, úklonů, nedokáže správně koordinovat vrchní a spodní část těla a není schopen využít svou sílu.

Skladnost TRX

Další výhodou TRX pro jeho využití v bojových sportech je jeho skladnost. V tělocvičně ho lze kdykoli pověsit a opět sundat, není prostorově náročný, a proto ho může používat i velká skupina lidí na malém prostoru a dá se díky své snadné instalaci zařadit i pro doplňující tréninky doma nebo kdekoli v přírodě.

TRX army bag
Dopřejte si svůj TRX trénink kdekoliv • foto: www.fr.trxtraining.com

Použít ho v tréninku lze i tak, že cvičenci běží s batůžky, po doběhnutí zavěsí např. na stromy TRX, absolvují náročný silově vytrvalostní intervalový trénink a po něm TRX opět během chvíle zabalí a běží zpět.

Závěr

TRX pomáhá v rozvoji komplexních bojovníků, kteří jsou připraveni nejenom do sportovního ringu, ale i na ulici, kde nejsou váhové kategorie, ani časové limity.

TIP: Vyzkoušejte TRX Army style a získáte automaticky komplexní program na 12 týdnů intenzivního vojenského tréninku do vašeho mobilního telefonu.

VIDEO – 4 TRX cviky pro MMA

Nejlepší TRX cviky na prsní svaly a celkový rozvoj hrudníku

5/5 - (4 votes)
5/5 - (4 votes)

30 minutový TRX trénink

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti
pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.
A navíc tě bude bavit.

Tvůj e-mail je v bezpečí. Nezasíláme spam.