Kokosový olej a jeho účinky. Opravdu pomůže každému?

Nehledejte viníka ani zázrak v jedné konkrétní potravině. V životě ani ve výživě není nic jenom černé nebo bílé. Nerozdělujte potraviny na zdravé a nezdravé, vždycky přijde někdo, kdo bude mít argumenty PRO nebo PROTI.

Není všechno pro všechny

Tak jako je to v životě se vším, není všechno pro všechny vhodné nebo nevhodné.

Nemůžeme doporučit například běh pro všechny bez výjimky (doporučujeme proto „pohyb“).

Netrénovaný člověk s nadváhou si při běhu může více ublížit než prospět, a to nemluvíme o odporu k jakémukoli dalšímu pohybu, který by mohl následovat po přepáleném startu a nesplněných očekáváních.

Stejně tak je to s potravinami.

Pokud můj typický jídelníček vypadá takto:

zdravý a vyvážený jídelníček

Proč bych si pak nemohl/a dát …. (doplní si každý podle svých představ)?

Ale pokud můj typický jídelníček vypadá takto:

nezdravá výživa

… tak to vypadá na hodně tuku, soli, málo vlákniny, hodně jednoduchých cukrů, a bylo by asi fajn něco změnit a některé věci začít omezovat. Pravděpodobně se při takovém stravování nebudu cítit úplně fit a plný energie.

Jsou superpotraviny spása?

Pokud z takového jídelníčku a celkově nezdravého životního stylu přejdu na zdravější jídelníček, začnu se hýbat a navíc přidám nějakou „superpotravinu“, výsledek se jistě dostaví.

Pak záleží na mě, jestli budu magickou sílu přikládat jedné superpotravině, nebo celkové změně životního stylu.

Je kokosový olej superpotravina?

V poslední době narážíme stále více ve „fit“ a „fitness“ receptech na kokosový olej, který má údajně velmi pozitivní účinky na zdraví.

Tak jako to ve výživě bývá, ani tuhle potravinu nemůžeme považovat za naprosto zdravou nebo naprosto nezdravou. Nelze ji všem doporučit ani zakázat.

co patří mezi superpotraviny

Patří kokosový olej mezi superpotraviny a jaké jsou jeho skutečné účinky?

Kokosový olej (nebo lépe řečeno tuk – v našich podmínkách tuhý) obsahuje převahu nasycených mastných kyselin (stejně jako sádlo, máslo nebo lůj), ale s velkým zastoupením kyseliny laurové, které jsou připisovány velmi prospěšné účinky.

Ale…

Musíme si uvědomit, že v České republice jsou stále nejčastější příčinnou úmrtní nemoci oběhové soustavy. Velkým strašákem je ateroskleróza, která je nejčastější příčinou infarktu myokardu a cévních mozkových příhod.

Ateroskleróza je onemocnění tepen, při kterém se v jejich stěnách ukládají látky, které je poškozují, dochází k zužování, nedostatečnému prokrvení a hrozí jejich úplné ucpání.

A příčiny těchto nemocí? Většinou jde o příčiny kombinované, za část může určitá genetická výbava, další část můžeme ovlivnit sami:

Jak pálit a neukládat tuk
Jak pálit a neukládat tuk
  • životní styl
  • správná výživa
  • pohyb
  • omezení stresu
  • nekouření
  • umírněná konzumace alkoholu…

A to vidíme jako další důvod, proč se stále dokola doporučuje omezovat například nasycené mastné kyseliny (SAFA) a některé lidi to rozčiluje a považují to za zastaralé doporučení.

Nasycené mastné kyseliny v potravinách

Nemyslíme si, že je to proto, že by se v našem jídelníčku SAFA nesměly objevit, ale proto, že u značné části populace jsou v nadbytku, protože jejich jídelníček vypadá jako ten druhý příklad výše.

asycené mastné kyseliny v potravinách

Navíc nasycené mastné kyseliny je organismus schopný si samostatně vytvářet, jejich příjem ve stravě tudíž není bezpodmínečně nutný.

Neobviňujme zastaralá, chybná nebo politikou ovlivněná výživová doporučení (argumenty, kterými se někteří ohání). Obviňujme spíše konkrétní konzumenty, kteří se těmito doporučeními neřídí a kterých je většina.

Představte si…

Jak vypadá jídelníček typického Čecha?

Co Češi kupují v supermarketech ve velkém množství?

NEJSOU to hromady zeleniny, ovoce, luštěnin, ryb … Většinou tam vidíme klasické bílé pečivo, máslo, uzeniny, tučnější sýry, slané pochutiny, pivo, víno, tvrdý alkohol, sladké limonády, sladkosti.

Podle čeho se rozhodují při nákupu?

Nezdravé potraviny v obchodech

Často podle ceny – pak podle data spotřeby.

Podle statistik se u nás stále zvyšuje spotřeba cigaret, alkoholických nápojů (vína a lihovin) pivo si svoje místo dlouhodobě drží. Zvyšuje se také spotřeba vepřového, hovězího a drůbežího masa.

Čechům stále velmi chutná pšeničné pečivo a chléb. Jen lehce se zvyšuje spotřeba zeleniny a ovoce, sýrů, vajec, rostlinných olejů, brambor. Pozitivní je meziroční zvýšení spotřeby žitné mouky, ovesných vloček a rýže.

Co dál?

Až se změní spotřeba potravin v Česku….Až se Češi začnou řídit výživovými doporučeními, upřednostňovat kvalitu před kvantitou… Až se budou věnovat pravidelnému pohybu….

Pak se budeme moci bavit, jestli má v jejich (našem) jídelníčku místo třeba zmíněný kokosový olej.

V této chvíli by jeho doporučení a zařazení do běžného jídelníčku bylo spíše na škodu a navyšovalo by už tak vysoký přísun nasycených mastných kyselin.

Záleží na tom, jak vypadá jídelníček jako celek

Musíme si uvědomit, že výživová doporučení by měla být transparentní a platná pro většinu populace. NEJSOU a NEMOHOU být ušitá jednotlivci na míru, ale musí být zodpovědná vůči celé populaci.

Kokosový olej je tvořen z 90% nasycenými mastnými kyselinami.

1) Kokosový olej NELZE doporučit pro každodenní používání v kuchyni místo řepkového oleje (ten obsahuje jen necelých 8% nasycených mastných kyselin, vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin).

2) Kokosový olej NELZE doporučit populaci, která má v jídelníčku nadbytek nasycených mastných kyselin – které nepůsobí na lidský organismus všechny stejně – kyselina laurová a myristová výrazněji zvyšují celkovou hladinu cholesterolu.

3) Kokosový olej NELZE doporučit ani těm, kteří mají v jídelníčku naopak nedostatek nenasycených mastných kyselin. A to proto, že nekonzumují dostatečně kvalitní rostlinné oleje

(řepkový, olivový…), ořechy, semínka a ryby.

4) Kokosový olej NENÍ vhodný obecně pro populaci, ve které jsou nejčastější příčinou úmrtí srdečně-cévní onemocnění způsobená kornatěním cév (nelze doporučit obecně).

Nasycené mastné kyseliny – vadí nebo nevadí?

Stále většina odborných společností doporučuje snížit přísun nasycených mastných kyselin do 10% z celkového energetického příjmu.

asycené mastné kyseliny v potravinách
Odborné studie také dokazují, že záměna nasycených mastných kyselin v jídelníčku – polynenasycenými mastnými kyselinami – má pozitivní účinek z pohledu ischemické choroby srdeční.

Důležitý je především správný poměr mezi omega-3 a omega- 6 mastnými kyselinami.

Jak toho ale dosáhnout…?

Právě řepkový olej má ideální poměr těchto mastných kyselin. Jezte 2-3x týdně ryby (které jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin) a používejte kvalitní řepkový a olivový olej.

A co ten kokosový olej?

Pouze dvě metaanalýzy, o které se opírají zastánci kokosového tuku, napohled přinášejí nové poznatky. Bohužel tyto metaanalýzy sledovaly jen konzumaci nasycených mastných kyselin, aniž by zohledňovaly celkovou skladbu stravy.

Toto je ve výživě velmi důležité – sledovat a hodnotit celý jídelníček/životní styl, nejen jednu jeho složku. Druhá metaanalýza se pak setkala s kritikou vhodnosti výběru studií, které byly nebo naopak nebyly zařazeny do metaanalýzy.

Jak působí kokosový olej na hladinu cholesterolu?

kokosový olej na vaření - recenze

Je kokosový olej vhodný na vaření?

Díky vysokému obsahu kyseliny laurové v kokosovém oleji, zvyšuje tento tuk jak hladinu „zlého“ LDL-cholesterolu, tak i výrazněji hladinu „hodného“ HDL-cholesterolu. Stále ale jiné kapalné oleje – řepkový, olivový vychází v porovnání lépe.

Velmi zajímavé je hodnocení indexu aterogenity (hodnotí riziko vzniku aterosklerózy) a trombogenity (hodnotí riziko vzniku krevní sraženiny). Čím vyšší je index trombogenity, tím spíše příjem oleje nebo tuku vyvolá vznik sraženiny, čím vyšší je index aterogenity, tím spíše takový tuk vyvolá aterosklerózu.

Srovnání olejů a tuků

Tabulka ukazuje srovnání jednotlivých tuků a olejů z hlediska rizikových faktorů pro kardiovaskulární onemocnění.
kokosový olej a jeho účinky

Z hlediska rizika kardiovaskulárních onemocnění není kokosový olej tou nejlepší volbou.

Pro více informací doporučujeme tento ZDROJ
Je kokosový olej skutečně superpotravina? [PDF]

Kyselina laurová

..a její antivirové, antibakteriální a další účinky

Kyselina laurová má antivirové, antibakteriální a antiprotozoální účinky (proti prvokům). Kokosový tuk obsahuje velké množství této kyseliny.
Je ale spekulativní tvrdit, že zmíněné účinky se mohou projevit při zařazení kokosového oleje do jídelníčku. Studie, které zkoumaly antimikrobiální účinky kyseliny laurové, se týkaly pouze izolovaných látek.

Kokosový tuk a jeho vliv na diabetes

V propagačních materiálech o kokosovém oleji se dočteme, že reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje glykemický index potravy. Známou skutečností ale je, že snížit glykemický index sacharidové potraviny můžeme mimo jiné právě kombinací potravin s vyšším obsahem bílkovin nebo tuku.

Takový efekt mají tedy i další tuky a oleje a není to jedinečnou vlastností kokosového oleje.

Dalším argumentem zastánců kokosového oleje je odvolávka na skupinu obyvatel ostrova Tolekau, kteří konzumovali vysoký podíl kokosového tuku a přesto měli jen nízký výskyt srdečně-cévních onemocnění.

Jako vysvětlení nám může posloužit informace o tom, že tato skupina lidí měla ve své stravě hodně ovoce a ryb. Naopak maso (vepřové, drůbeží) konzumovali spíš výjimečně.

Dalším pozitivním faktorem byla zvýšená fyzická aktivita. To jsou faktory, které snižují riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Závěr: co z toho vyplývá?

Po vyčerpávajícím shrnutí pozitiv a negativ jsme ve finále.

Zařazujte do svého jídelníčku nové (moderní) potraviny, potraviny bohaté na vitaminy a minerální látky, vlákninu, kvalitní bílkoviny, potraviny, které jsou výjimečné svými vlastnostmi a zpestřují váš jídelníček.

Neposlouchejte ale slepě někoho, kdo vám je prodává a slibuje nadpřirozené vlastnosti.

Lidé chtějí instantní řešení a zázraky na počkání. Takto to ale v živote nefunguje.

Autorka článku radí:

Mám ráda a pravidelně do svého jídelníčku zařazuji avokádo, borůvky, chia semínka, kustovnici čínskou (goji), quinou…Největší superpotravinou je pro mě….VEJCE…o něm někdy příště.

Vyzkoušet ale můžete tento recept.

Mohlo by vás zajímat:

zeleninové saláty - recepty dietní

Zeleninové saláty, po kterých (ne)zhubnete

Rozhodli jste se, že zhubnete do plavek a jako pomocníka jste si zvolili zeleninové saláty? Tak pozor, ne vždy je toto správná volba.

Autorka: Bc. Simona Fajmonová
Registrovaná nutriční terapeutka, studentka 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze obor Nutriční specialista. Bude velmi ráda, pokud se jí kohokoli z vás podaří přesvědčit o tom, že hubnout neznamená mít hlad, a že „zdravé“ jídlo, je dobré jídlo.

Pokud si nevíte rady s množstvím nebo načasováním stravy a chcete, aby vaše úsilí mělo odpovídající výsledky, domluvte si konzultaci .

30 minutový TRX trénink

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti
pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.
A navíc tě bude bavit.

Tvůj e-mail je v bezpečí. Nezasíláme spam.

Pošlete odkaz na článek přátelům