Vařte jednoduše, chutně a zdravě

Publikováno: 1. 6. 2016

Léto vrcholí a spousta z nás právě teď mění svůj přístup ke stravování, pohybu a své životosprávě. Mnozí však hledají a zkouší, co vlastně zafunguje a konečně budou se svou postavou spokojeni.

Ale nejde jen o to, zda se po jisté době odříkání a snažení vejdeme do kalhot o 2 čísla menší.

Konec starostem, co vařit

Aby výsledky naší změny vydržely co nejdéle, cítit se dobře a být zdraví.

Právě v těchto dnech vychází kniha, která bude užitečným pomocníkem. Na trhu je množství knih, které se věnují různým tipům stravování, diet, způsobům přípravy pokrmů.

Pojďme nahlédnout do kuchařky Lucie Grusové Léto v kuchyni – recepty ze sezónních potravin, bez lepku a cukru.

Ukázky z knihy

Fitness recepty s kuřecím masem

zdravé recepty na hubnutí

Jídelníček a recepty pro zdravou stravu

Jak to začalo

Kuchařka je výsledkem životní zkušenosti autorky. I ona si prošla klasickým vařením ze směsí, s přídavky dochucovadel:

Na etikety potravin a složení pokrmů nehleděla. Výsledek se dostavil v podobě nadbytečných kil a zdravotních problémů. Chvíli trvalo, než našla tu správnou cestu. Až v okamžiku, kdy se začala zajímat, z čeho se její strava skládá, nadváha i zdravotní problémy mizely.

Lucie Grusová Paleo Snadno

Sympatické na autorce je, že není ortodoxním zastáncem a propagátorem alternativních způsobů stravování. Ale zcela zásadní a jistě přijatelné je pravidlo:

„Vnímat, jak jídlo působí na naše tělo. Mělo by nám přinášet energii a zdraví, nikoliv naopak.“

Co v kuchařce najdeme? Pro koho je určena?

Kniha obsahuje recepty stravovacích programů:

  • Whole 30
  • Paleo
  • Primal
  • Low Carb

339 stran a 92 šťavnatých receptů

fitness recepty snídaně pro ženu

Zásady každého programu jsou v úvodu krátce vysvětleny a pro další podrobnější informace autorka uvádí odkazy na osvědčené internetové stránky.

Všechny recepty se řídí zásadami bezlepkové diety

Autorka se drží názvu „letní“, a tak uvádí užitečnou tabulku s dostupností místních surovin. Již zde je poznat, že je samozřejmostí dávat přednost surovinám vypěstovaným v našich krajích.

recepty z jahod

 

Následuje krátké poučení o letních surovinách, jejich pěstování, vhodném uskladnění a především využití v kuchyni a jejich přínosu pro naše zdraví.

Zde poprvé vidím mírný nedostatek. Po kuchařce jistě rád sáhne každý, kdo musí nebo chce vařit bezlepkově. Především pro začátečníky je však obtížnější vyznat se v bezlepkových surovinách a dalších ingrediencích, které jsou v receptech uváděny, než něco vědět o zmiňované zelenině.

Zkrátka když se řekne „brokolice, okurka nebo paprika“, víme, co si představit. Ale co je vlastně ghee, coconut aminos a v čem se liší tapioková, mandlová a kokosová mouka? Stálo by za to uvést pár informací i o těchto surovinách, případně jejich dostupnosti.

kuchařka s bezlepkovými recepty

Recepty jsou rozdělené na snídaně, hlavní jídla, polévky, saláty, přílohy a pečivo, dezerty, snacky, na cesty a nápoje. V závěru kuchařky jsou ještě užitečné recepty na suroviny, které si lze připravit doma (domácí majonéza, bujón či slaninový džem).

U každého receptu jsou legendy, které informují o čase přípravy a k jakému tipu stravování recept patří.

A jak se podle kuchařky vaří?

Pokud máte všechny dostupné suroviny, vaření je již snadné. Autorka postup popisuje srozumitelně, udává další tipy a rady.

Stáhněte si 10 ukázkových receptů

Fitness kuchařka ke stažení zdarma

Vyplatí se?

339 stran a 92 šťavnatých receptů bez lepku, přidaného cukru…

Knihu letních receptů doporučuji všem, kteří chtějí vařit zdravě, lehce a chutně. Užitečná bude pro ty, kteří hledají inspiraci na bezlepkové recepty, ale i další alternativní stravovací směry.

recept na bylinkové máslo

Jen  část těch, kteří rádi občas zkouší něco nového, by bylo dobré zmínit se o méně známých surovinách. Abychom nemuseli vařit jako jistý slovutný kuchař, který „když nemá citron, tak tam dá limetu a když nemá limetu, tak tam nedá nic“ 🙂

A to by jistě v případě této skvělé kuchařky byla škoda. Autorčiny fotografie výsledných pokrmů u každého receptu nenechají naše chuťové buňky v klidu.

Nezbývá než pořídit potřebné věci a s chutí do toho. Dobrou chuť!


zdravé fitness recepty - kuchařka pro každého

Zakladatel prvního webu o závěsném tréninku v ČR. Od roku 2011 publikuje články o TRX a funkčním tréninku, které měsíčně inspirují tisíce čtenářů.  UX designer na volné noze, fitness nadšenec. Spolupracuje s 3D FITNESS a vzdělává se v 3D FITNESS Academy.

Vařte jednoduše, chutně a zdravě
Ohodnoťte tento článek:

Štítky:

Pošlete odkaz na článek přátelům