3 způsoby jak změnit obtížnost cviku na TRX

Jak pálit a neukládat tuk
Jak pálit a neukládat tuk

TRX® systém umožňuje, aby posloupnost cviků zahrnovala změny v zátěži, snížení stability nebo kombinaci obou, což vnímáme jako intenzitu.

Cvičenci s horší kondicí nebo v rehabilitaci si mohou zatížení nastavit tak, že bude zapojen jen malý zlomek jejich tělesné hmotnosti.

Celková, stabilní základna se bude moci soustředit na správnou formu a plný rozsah pohybu.

Pokud zvládneme základní pohyb, můžeme zvyšovat úroveň obtížnosti:

  • zvyšováním úhlu těla (zvýšíme namáhavost)
  • zúžením základní opěry (snížení stability)
  • posunutím počáteční polohy z neutrálního bodu a tím zvýšením namáhavosti

Intenzita = zatížení + stabilita

Zatížení na TRX lze zvolit libovolněZatížení na TRX lze zvolit libovolně • foto: www.trxtraining.com

Vysoce výkonnostní cvičení

Pro vysoce výkonnostní cvičení, je možné zvolit vysoké zatížení tělesné váhy a nestabilitu tak, aby cvičení bylo velmi náročné.

DSC_8948
Vysoce výkonnostní cvičení • www.flickr.com

Ukázka: Tlak na hrudník na jedné noze

Konkrétně při TRX cviku “Tlak na hrudník” (TRX Chest Press) v daném úhlu, než se tělo přesune do hlubšího úhlu pro zvýšení odolnosti, provedeme pohyb na jedné noze nebo přejdeme na stlačení hrudníku jednou paži. Obě tyto polohy vyžadují mnohem větší stabilitu těla než stabilita v základní poloze, kterou jsme začali.

Jak se bude stabilita našeho těla zlepšovat, bude se také zlepšovat i naše schopnost provádět cvik na vyšší, náročnější úrovni.


Video: Tlak na hrudník na jedné noze • www.youtube.comzávěsném posilovacím systému TRX splňuje všechny požadavky kvalitního funkčního tréninku zaměřeného na zlepšení tělesné motoriky, zefektivnění vlastní mobility, posílení stereotypu správného držení těla, a posílení prevence proti zraněním.

Cvičení na TRX probíhá ve všech 3 základních rovinách pohybu, což klasické cvičení na fitness strojích neumožňuje. Tím je dosaženo komplexnosti na zlepšení tělesné motoriky.

3 způsoby jak ovlivnit obtížnost cvičení na TRX

1. Změna úhlu našeho těla

IMG_1671

Princip vektorového zatížení je cvičební poloha, při které stojí cvičenec vzpřímeně a základní opěrný bod těla se nachází pod těžištěm tak, že nohy cvičence podpírají celou jeho váhu.

Čím více stoupá úhel těla cvičence, tím se těžiště posunuje mimo základní opěrný bod a váha se přenáší na TRX systém. Toto činí prováděný posilovací cvik náročnějším.

Další možností je volba většího úhlu těla vůči opěrnému bodu, čímž zvýšíme náročnost prováděného cviku.

2. Změna výchozí polohy vzhledem k bodu ukotvení

trx

Princip kyvadla je další způsob, jak můžeme zvýšit nebo snížit náročnost cviku. Jedná se o změnu pozice cvičence do neutrální polohy.

Pokud se cvičenec posune ze své výchozí polohy na opačnou stranu, gravitace pomůže posunout TRX systém po směru pohybu cvičence a provedení cviku bude méně namáhavé.

Jakmile požadujeme opak a chceme provádět cvik na TRX s větší náročností, položíme tělo do takové polohy, aby měl cvičenec nohy na bližší straně vzhledem k neutrální poloze. Gravitace tak začne působit proti pohybu cvičence a provádění cviku bude náročnější.

3. Změna velikosti a polohy základního opěrného bodu

IMG_1652

Princip stability spočívá ve změně polohy mezi těžištěm cvičence a opěrným bodem cvičence. Čím je opěrný bod níže nebo se posune těžiště cvičence mimo základní opěrný bod, stabilita začne klesat.

Při snížení základního opěrného bodu cvičence (např. u dřepů na jedné noze) je těžší udržet stabilitu a tento proces ihned zapojí do hry svaly celého těla. Tento princip lze uplatnit hlavně u cviků v leže a v kleče.

Obtížnost TRX cviků lze také nastavit pomocí délky lan.

Protočení TRX madel pro cviky jednoruč nebo jednou nohou

S TRX lze cvičit i jednoruč nebo pouze jednou nohou (v tom případě si úchopy protočte 2x skrz sebe a pevně utáhněte) což opět nabízí inovaci tréninku.


Příprava a protočení madel TRX pro cviky jednou rukou • www.youtube.com

Nejtěžší verzí je provádění cviku ve stoji na jedné noze (vyzkoušejte např. u dřepů). Ke cvičení stability můžete vyzkoušet také použití různých pomůcek (bosu, overball…)

TRX a funkční trénink: 50 cvičení s trenérem Miletto

Ukázky možných cviků při změně polohy základního opěrného bodu.

6 věcí, které byste měli vědět, než začnete s TRX

Vyzkoušej ZDARMA tréninkový plán, který ti pomůže posílit celé tělo v mnoha rovinách.

A navíc tě bude bavit.

30 minutový TRX trénink

Pošlete odkaz na článek přátelům